Kombi Radyatör Bakımı ve Temizliği

Neden yapılmalı?

İstenilen sonucu alabilmek için, Tasarruf yaşayabilmek için, Daha az sorun yaşayabilmek için, Kış aylarında oluşabilecek sorunların tespit edilerek önceden müdahale edilmesi için, Kombi ömrünü uzatmak için bakım yapılmalıdır.

Kombi bakımı yapılmaz ise ne olur?

Kullanıcı istediği randımanı alamaz, Tasarrufu yaşayamaz, Kış aylarında daha fazla sorun yaşar, Bakımsızlık sebebi ile cihazda oluşan masraf artar, Kombi ömrü kısalır, Oluşabilecek arızaların tespiti yapılamaz ve kış dönemine denk gelirse servis yoğunluğu sebebi ile müdahale gecikir ve mağduriyeti yaşar, Kısa süre kullanım da olsa kombisini çıkan masraf sebebi ile değiştirmek zorunda kalabilir.

Kombi Bakımında Neler Yapılır?

• Kombideki mevcut su boşaltılır,
• Genleşme tankı havası ölçülür, düşük görülür ise hava basımı uygulanır,
• Brülör temizliği yapılır,
• Yanma haznesinin temizliği yapılır,
• Ateşleme iyonizasyon elektrodu kontrol edilir gerekir ise temizlenir,
• Üç yollu vana sökülerek temizlenir, temizleme sonrası yeniden yerine takılır,
• Cihaz hermetik tip ise fan sökülerek temizlenir, temizleme sonrası yerine monte edilir,
• Gaz ayar kontrolleri yapılır,
• Mevcut arızalar ya da sonradan oluşabilecek arızalar uzman teknisyen tarafından tespit edilir ve bu konudaki bilgiler kullanıcıya sorulur.
• Kullanıcı onayı ile arızalı parçalar bakıma dahil olmaksızın ek bir ücrete tabi tutularak değiştirilir ya da onarılır,
• Kombi altında bulunan kalorifer filtresi sökülerek temizlenir, temizlenme sonrasında yeniden yerine takılır,
• İşlemin başında cihazdan boşaltılan su yeniden eklenir. Bar seviyesi 1,5 e çıkarılır,
• Cihaz sıcak su ve petek konumunda çalıştırılır,
• Her iki konumda sorun olmadığı kullanıcıya söylenir ve çalışır durumda kombi kullanıcısına teslim edilir.

Petek Temizliği

Petek temizleme işlemleri, profesyonel firmaların kontrolünde gerçekleşen bir bakım çalışmasından ibarettir. Su tesisatı firmaları petek temizliği işlerinizde çok önemli bir rol oynamakta ve sektörün birçok ihtiyacına cevap verebilecek seviyededir. Bu sebeple petek temizliği ya da kombi tesisatı temizliği yaptıracağınızda bu işi yapmaya çalışan kombi bakım firmalarından daha çok tesisat firmalarını tercih etmeniz gerekecektir. Kombi bağlantılarından sonra ısıtma sistemini ilgilendiren tesisat, boru ve bağlantı elemanlarında uzmanlık gerektiren bölüm tesisat ustalarını ilgilendirmektedir. Isınmada yaşadığınız sorunlar petek temizleme işlemleriyle çözülmediğinde sorunun ana kaynağına inilmesi gerekir. Bu konuda bilgi birikimi olmayan firmaların, bu tarz işlere soyunmaları sektörün büyümesinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Petek Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Firmaların reklam politikaları içerisinde petek bakımlarının her yıl yapılması gerektiğini söyleseler de bu bilgi tam olarak doğru değil. Düzenli olarak 5 yılda bir yapılacak petek bakımı kombi tesisatınız için yeterlidir. Evinizde bulunan kalorifer petekleri eskisi kadar performanslı bir şekilde yanmadığında aşağıda yazılı şikâyetleri yaşıyorsanız tesisat borularında ve radyatörlerde tıkanma var demektir. Peteklerin az ısınma sebeplerinin %85`i kullanıcıların her yıl kombi bakımı yaptırırken petek ve tesisat temizliği yaptırmadıklarından kaynaklanır. İşte o belirtiler;
• Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise,
• Petekler hiç ısıtmadığında ya da kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde,
• Peteklerin altı ısıtmıyorsa,
• En son petek hiç yanmıyorsa,
• Kombi sürekli kirlenmeden dolayı arıza yapıyorsa,
• Kalorifer peteklerinin 5 yıl veya daha uzun süredir hiç temizliği yapılmamış ise,
• Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa.

Peki Neden Petek Temizliği Yaptırmalıyım!

Uzmanlar kombi bakımına verdikleri önemi tesisata göstermiyorlar Oysaki tesisat bakımındaki ısrarı tesisata da göstermek gerekiyor. Günümüzde kombi bakım çalışmaları maalesef elektrik süpürgesiyle içinin tozunu almaktan ibarettir. Ayrıca kombi bakımı yaptırdığınızda kombiniz arıza yapmayacak diye bir kaide yok. Kimi tesisat firmalarının abarttığı gibi petek temizliği yapıldığında yakıttan %30 tasarruf etmezsiniz. Basit bir örnekle açıklarsak çay demliklerinde alttaki demliğin dibini kireç bağlarken üstteki ufak demliğin neden kireç tutmadığını biliyor musunuz? Bunun sebebi kirecin ısıyla temas eden noktada daha fazla oluşmasından kaynaklanır. Neden petek temizliği yaptırmalıyım sorusuna gelirsek eğer; Kombi tesisatında en fazla kireç oluşan nokta, suyun ısındığı eşanjördür. Kombi bakımı esnasında sadece süpürgeyle toz alındığından eşanjör temizliği yapılmamaktadır. Kalorifer tesisatlarında petek temizleme yapılırken kullandığımız koruyucu kimyasal, suyun geçtiği tüm kombi parçalarını ayna gibi tertemiz yapar. Bu işlem kirlilikten kaynaklı kombi parçalarında oluşacak arızaları tamamen yok eder. Bu sayede ekstra ücret ödemeden kombi temizliğiniz de yapılmış olur. Suyu peteklere gönderen kombi olduğu için, düzgün bir şekilde iletimi sağlandığında aldığınız ısı verimi oldukça artacaktır.

Neden Tercih Ediliyoruz

2000+ müşterinin elbettki bildiği birşey var. Peki neden Karataş Tesisat?
Cleaner
Cleaner Icon

1500+ Müşteri Referansı

1500'ü aşkın müşteri portföyümüz ve tecrübemiz ile siz değerli müşterilerilerimizin tercihi ile hergün bir parça daha büyüyen bir aileyiz.

Cleaner Icon

20 Yıllık Tecrübe

2000'lerden günümüze uzanan ve severek yaptığımız mesleğimiz ile kazandığımız tecrübe ile hergün bir adım ileriye gidiyoruz.

Cleaner Icon

%100 Memnuniyet Garantisi

Kesin çözüme ulaşma veya sonuç sunma garantisi veriyoruz. Çözüme kavuşturamadığımız müşterilerimizden kesinlikle ödeme almıyoruz.

Cleaner Icon

Teknolojik Donanım

Tüm altyapımız ve kullandığımız makina parkurları ile teknolojiyi yakında takip eder ve sürekli kendimizi güncelleriz.

Cleaner Icon

Bizimle Zamandan Tasaruf Edin

Sektörel tecrübemiz ve alanların da uzman kadromuz ile kısa sürede sorun tespiti ile anında çözüm sunma kabiliyetimiz ile zamandan tasaruf edin.

Cleaner Icon

Sabit Ücret Politikası

Sürekli değişen fiyatlarımız yok. Verdiğimiz hizmetlerin, bağlı olduğu kuruluşların belirlediği sabit fiyat politikamız ile çalışmaktayız.

BENİ ARA FORMU

Merak Edilen Sorular

Formu Doldurduktan sonra ne olacak
Seçmiş olduğunuz tesisat türünde uzman çalışma arkadaşlarımız gün içerisinde sizi arayacak ve sorununuz ile ilgili bilgi alacak.
Form doldurmadan da iletişim kurabilir miyim?
Tabiki, 0532 638 71 17 nolu telefonlarda 7/24 ulaşım sağlayabilirsiniz.
Isınma sistemleri bakımı tasaruf sağlar mı ?
Petekler de, kombiler de veya tesisatlar da yapılacak düzenli bakım ve temizleme işlemleri enerji tüketiminizi %50 oranında düşürmektedir.
Formu doldurduğum ekiplerin gelmesi ne kadar sürer
Teknik ekibin size dönüş yapmasından ve detayları öğrenmesinden sonra İstanbul içi 24 saat içerisin de adrese ulaşım sağlanmaktadır.

Daha fazla merak edilen sorular için tıklayın

Karataş Tesisat

KARATAŞ TESİSAT

Siz değerli müşterilerimizin rahatı için her geçen gün büyüyen profesyonel kadromuz ile hizmetimize devam ediyoruz.Geride bıraktığımız 20 yıllık sektör tecrübemiz ile müşterilerimize en kesin çözümleri en ekonomik fiyatlar ile sunuyoruz. Tüm görüş ve önerilerinizi, memnuniyet veya şikayetlerinizi bize yorum olarak iletmenizi rica ederiz.

Yorum Yap İletişim